top of page

Zuzana 
Tabačková,

Andreas Brück

CONSTANT URBAN DESIGN EDUCATION: Nové interaktívne formy umeleckého vzdelávania v kontexte urbanizmu.

Urbanizmus a mestské plánovanie možno nie je prvá disciplína, ktorá zíde na um pri úvahách nad umeleckým vzdelávaním. Avšak urbanisti – ako aktéri mestskej premeny a advokáti nových priestorov pre ľudské interakcie – potrebujú umelecké formy, keď príde na komunikáciu nápadov, vízií a konkrétnych nápadov.

Pre potrebu komunikácie informácií vo svete stále rýchlejšie sa meniacich technológií a možností musí umelecké vzdelávanie rozšíriť svoje horizonty, stať sa pluralistickým a inkluzívnym voči novým a starým metódam produkcie, vizualizácie a prezentácie. Navyše potrebuje mestské plánovanie – chápané ako kolektívna produkcia mestských priestorov pre benefity spoločnosti – ako participatívna a kolaboratívna disciplína nástroje interakcie, diskusie a rozhodovania. Preto potrebuje vzdelávanie v tejto oblasti uchopiť komunikáciu nie ako jednosmerný proces prezentácie a realizácie;

ale ako mnohocestný interaktívny proces opakovania sa a neustáleho skúšania a omylov. Mesto nie je nikdy hotové; a preto nemôžu byť ani jeho tvorcovia... a ani vzdelávanie o ňom.

 

Prostredníctvom reflexie nad rôznymi modelmi umeleckého vzdelávania, špeciálne v architektúre a urbanizme, opisuje tento príspevok súčasné praktiky vo vzdelávaní v Berlíne a kriticky sa zamýšľa nad ich schopnosťou doručiť živé a životaschopné odpovede na otázky / tlaky / potreby / problémy / situácie prezentované touto konferenciou. V tomto ohľade diskutuje príspevok trendy a priority vo vzdelávaní vo vzťahu k existujúcim sociálnym a ekonomickým kontextom a navrhuje nové radikálne cesty pre prekonanie anachronických metodológií, inštitúcií, infraštruktúry a organizačných štruktúr.

bottom of page