top of page

Spolka

Peer-to-peer: "Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučila od kamarátky”.

Vždy, keď sa akademický systém zdal príliš neflexibilný a obmedzujúci, našli si angažovaní študujúci a vyučujúci svoju vlastnú alternatívnu cestu ku vzdelaniu. Mnohé z týchto alternatívnych projektov boli založené na jednoduchej premise, že samotný spôsob učenia môže byť experimentom nielen v oblasti vzdelávania ale aj každodenného spolunažívania. Priestor vzdelávania sa stáva zároveň priestorom vzniku komunity a priestor komunity následne vytvára inšpiratívny priestor pre vzdelávanie.Tieto experimenty sú tak testovacími poľami pre nové formy demokracie – skúsenosti, ktoré sú cenné tak pre každodenný život ako aj pre tvorbu vedomostí a rozvoj odborných schopností. Prostredie vzájomnej dôvery a fungujúci spoločenský celok komunity prináša so sebou jednak bezpečný priestor vzdelávania, bez tradičnej kontroly jednotlivca s atmosférou, kde je možné robiť chyby a zároveň vkladá zodpovednosť do rúk každého zúčastneného.

Tieto dva komplementárne prvky peer-to-peer vzdelávania budú diskutované a kriticky reflektované na dvoch príkladoch alternatívnych modelov vzdelávania.  

V kontexte lokálneho vzdelávania v Košiciach budeme diskutovať projekty kolektívu Spolka, ktoré stoja na hrane inštitucionálneho vzdelávania a aktivizmu, pracujú s reálnym kontextom mesta a prepájajú odborníkov a aj laikov z rôznych odvetví.

Európskym príkladom bude medzinárodná platforma študentov architektúry EASA, ktorá vznikla ako prostriedok pre lepšie a reálnejšie vzdelanie. Postupom času sa vzdelanie stalo motívom vytvorenia celoeurópskej študentskej komunity a fungovanie spoločnosti na demokratických princípoch solidarity sa tak stalo rovnako dôležité ako vzdelávanie umelecké.

bottom of page