top of page

Radim

Labuda

Umelecké vzdelanie vo veku antropocénu.

Premeny planéty, ktorých sme strojcami i svedkami sa zapisujú do geologických záznamov a ktoré dnes začíname rozoznávať pod súhrnným názvom antropocén. Máme veľa dôvodov k znepokojeniu, od postupujúcich klimatických zmien, vymiernia druhov a rozvratu ekosystémov. Pokračuje rast nerovnosti, rozklad demokracií a nástup autoritárskych režimov. Umenie na tieto zmeny reaguje a už niekoľko dekád jasne rozpoznávame ústup postmodernej paradigmy a zrod novej, pre ktorú sa pomenovanie iba hľadá, pričom jedným z horúcich kandidátov je termín metamoderna. Vidíme zmeny v umeleckej praxi, odklon od oceňovania nezúčastneného estetického zážitku k participatívnejším modelom, k sociálnej, politickej a ekologickej angažovanosti, odklon od ironickej postmodernej hry a sebavyjadrenia ako najvyššej méty k dôrazu na naliehavejšeie celospoločenské témy.

 

Ako by malo vyzerať umelecké vzdelávanie pre vek antropocénu je otázka, ktorú bysme mali riešiť. Opäť sa musíme spýtať, čo je umenie a aká je jeho funkcia v spoločnosti. Umelecká autonómia sa ukazuje ako naivné riešenie a umelci sa potrebujú v rámci vzdelávania pokúšať nahliadnuť, ako je umenie situované v spoločnosti, v ekonomike a v politike. 

Vhodným smerovaním by mohlo byť pochopenie umenia antropológickej z perspektívy. Dôležitou témou pre umenie nového storočia či tisícročia by mala byť etika. Pretože umenie zasahuje divákom do myslenia a pretože stále častejšie divákov aktívne zapája, bolo by veľmi prínosné vniesť do výuky tému etiky. Nielenže by bolo užitočné, aby adepti umeleckho povolania nahliadli do dejín etiky, ale predovšetkým, aby sa na školách viedla diskusia o tom, ako jednať s ohľadom k osobám (ľudským aj ne-ľudským), s ktorými v rámci svojej práce vstupujú do vzťahu. Etika by teda nemala byť strnulým súborom pravidiel, ale otvorenou diskusiou, kde dokážu umelci svoje postoje a metódy podrobovať kritickému uvažovaniu. Etika pre nastávajúci vek totiž nie je jasne daná, práve teraz sa musí formovať a v tom musia umelci urobiť svoj diel práce, ku ktorej im vzdelanie môže dopomôcť.

 

Príspevok nebude autoritatívnou prednáškou, špekulatívnym zamyslením v duchu”nízkej teórie,” otvorené možný omylom, tápaniam a prešľapom. Má byť návrhom k uvažovaniu ainšpiráciou k premýšľaniu.

bottom of page