top of page

Zuzana Branišová

Akademické (umelecké) vzdelávanie a edukačný obrat.

Edukačný obrat, tendencia súčasného umenia, sa objavuje ako v umeleckom, tak  aj v akademickom prostredí, kde sú evidované viaceré umelecké projekty snažiace sa o regeneráciu zaužívaných foriem vzdelávania. Príspevok je po obsahovej stránke rozdelený na dve časti. Prvá je teoretický náhľad do problematiky edukačného obratu v kontexte vysokého školstva a predstavuje stručné ozrejmenie pojmu (edukačný obrat) a jeho krátku genézu. Pozornosť je zameraná na príklady umeleckých projektov, ktoré sa priamo alebo nepriamo dotýkali akademického umeleckého vzdelávania. Nejde iba o prostú enumeráciu a popis priebehu vybratých umelecko-vzdelávacích projektov (analyzované sú predovšetkým projekty prehodnocujúce akademické vzdelávanie, ako napr. Future Academy; Copenhagen Free University; A.C.A.D.E.M.Y. a i.), ale prostredníctvom komparácie poukazuje na ich mieru adaptabilnosti v školskom prostredí. Autorka textu uvažuje, či a do akej miery je možné umelecké projekty pracujúce so vzdelávaním ako médiom aplikovať do škôl. Na diskurz o umení a vzdelávaní je nahliadané cez kritiku školskej politiky, určovanej Bolonským procesom. Mnoho umelcov i teoretikov umenia podrobujú ostrej kritike zbyrokratizovaný, štandardizovaný a homologizovaný model vzdelávania, ktorý je presadzovaný na úkor lokálnych tradícií vo vzdelávaní.

Druhá časť príspevku je venovaná konkrétnemu príkladu ako môže umelecké vzdelávanie expandovať z uzavretého akademického prostredia smerom von, rešpektujúc miestne špecifiká. Experimentálny art-edukačný projekt ADD-SHARE-LEARN (2015) predstavoval zložitý komplex workshopov a eventov. V príspevku budú uvedené najmä tie eventy a modely, ktoré znamenali aktualizáciu a demokratizáciu akademického (umeleckého) vzdelávania.

Teoretická báza príspevku sa opiera o texty Paula O´Neilla, Micka Wilsona, Irit Rogoff, Marion von Osten, Claire Bishop, Kristiny Lee Podesvy, Davida Graebera, Bell Hooks a i.

Viac informácií o prezentovanom umeleckom projekte ADD-SHARE-LEARN na www.add-share-learn.sk.

bottom of page