top of page

Václav Janoščík

Jatka nebo umění: modely a narativy mezi českým a zahraničním uměním.

Na konci 90. let se Islandská Akademie výtvarných umění měla nastěhovat do nové budovy vybudované v historizujícím slohu v centru Reykjavíku. Vedení školy ale zjistilo, že pro svůj ročníkový a blokový (tedy neateliérový) způsob výuky potřebují jiné dispozice a více otevřeného prostoru, které naštěstí splňovala jiná právě dostavená budova jatek, se kterou si prostory vyměnily.

Modelyumělecké výuky, ale také jejich prostory a příběhy se na různých místech velmi odlišují. Pokusím se zlomkovitě, ale snad také efektně popsat některé z příkladů a momentů současného výtvarného vzdělávání, abych konfrontoval některé příklady českého ateliérového způsobu učení 

(Praha, Ústí, Brno, Ostrava, Košice) se zahraničím, kde převládá mimoateliérový přístup (Glasgow, Reykjavik, San Francisko, Vídeň, Curych), na základě vlastního výzkumem uměleckého vzdělávání.

Spíše než o komparaci, nebo analýzu mi jde o intimní sondu k možnostem a atmosféře konkrétních míst a institucí. Umění vzhledem ke vědění a jeho místům; vzdělávání ve vztahu k organizaci a hierarchii; já vzhledem k vám.

bottom of page