top of page

Ivana Komanická

Krátka príloha k univerzite v ére kreativity.

Otázka univerzitného vzdelania dnes neznie odkiaľ a kam, alebo kde sme sa to dostali parafrázujúc francúzskeho filozofa Jacquesa Derridu, ale kde sa dnes kladú otázky týkajúce sa univerzity? V think-tankoch, na ekonomických fórach, sú nechceným účinkom rozhodovacích procesov. Derrida (1991, 1994) si tieto otázky kládol ako medzinárodný intelektuál v 90-tych rokoch predznamenávajúc zásadnú neoliberálnu transformáciu vzdelávania vedenú pod eufemizmom vedomostná spoločnosť (Liessmann, 2006), v období hrozby škrtov a expandujúceho globálneho kapitalizmu. Kládol si ich vyzývajúc k zodpovednosti medzinárodné inštitúcie a ideu kozmopolitizmu, na obranu filozofického konceptu univerzity, pochádzajúceho z konca 19.storočia. Nasledovná reforma univerzít v rámci vedomostnej a kreatívnej spoločnosti redefinovala pojmy performativity a tvorivosti a oslobodila ich od humanistickej a modernej tradície. Performativitu zadefinovala ako „kultúru výsledkov“ a potrebou byť výkonný aj v úlohách kultúrnej politiky, ktorou je dnes politika kreativity a kreativitu ako inovácie kapitalizmu a obnovu dôveryhodnosti v interaktívnu demokraciu. 

Aká je verejná úloha univerzity v ére kreatívneho a vedomostného kapitalizmu, ak sa kreatívne komunity stávajú novými fabrikami, ak sa jazyk samotný posudzuje podľa najlepšej výkonnosti? Ak sa umenie stáva prostriedkom k eliminácii obdobia neplodného čakania? Nemali by sme namiesto o kozmopolitizme v tejto súvislosti hovoriť o novom internacionalizme? Je čas na tento druh teórie, alebo je teória delokalizovaná a paralyzovaná?

Prednáška nadväzuje na sériu prednášok, v ktorých sa performatívne v špecifických kontextoch zaoberám samotným žánrom prednášky, jej krízou, dejinami a rôznymi funkciami rozvíjajúc Derridovu myšlienku z Univerzity bez podmienky, podľa ktorej je idea univerzity performatívna a vzniká vždy nanovo každým prednáškovým semestrom.

bottom of page